Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Dětská scéna-okresní kola recitací

fotofoto

Ve dnech 30.-31.3. proběhla na naší škole tradiční soutěžní přehlídka uměleckého přednesu. Zúčastnilo se jí 116 žáků z 19 škol Mladoboleslavska. Z každé ze 4 kategorií mohli postoupit do krajského kola jen dva nejlepší, a proto porota udělovala i zvláštní ocenění, např. čestná uznání, Cenu Signál Rádia, Cenu Mikuláše Klaudiána nebo Cenu Dr.J.Pekaře. Naši studenti byli mezi úspěšnými. Ve III. kategorii získala 1. místo Amira Taha a postupuje do dubnového krajského kola v Kutné Hoře. Cenu Dr.J.Pekaře získala Magdalena Pinkasová. Ve IV. kategorii se na 3. místě umístila Eliška Servusová a Cenu Signál Rádia získala Alžběta Niklíčková. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy a oceněným gratulujeme.


Příloha *.pdf
Autor: Mgr. Zdeňka Šeráková, email: 
04.04.2023 Tisk zprávy

Dream team a The Mavericks berou stříbrné medaile

fotofoto

Máme za sebou krajská kola čtrnáctého ročníku Prezentiády. Tato oblíbená soutěž učí studenty sebevědomě vystupovat, prezentovat své myšlenky a práci, improvizovat, zvládat stresové situace a pracovat v týmu.


V kategorii ZŠ si skvěle vedly Kristýna Vágnerová a Amira Taha z Dream team. Děvčata předvedla propracovanou prezentaci o bytech 1+1 a ve velké konkurenci vybojovala druhé místo.


V kategorii SŠ získali ve velmi napínavém souboji Karel Schamberger, Natálie Mlejnková a Monika Malá také krásné druhé místo. Jejich tým The Mavericks zaujal porotu svými nápady na vylepšení českého školství.


Pěkné prezentace předvedly i ostatní naše týmy. Kateřina Šímová a Tereza Janebová prezentovaly o supí apokalypse s dobrým koncem. Michal Volšička, Dominik Pecha a Jan Šoltys poučili přítomné o všech možných typech bydlení. Amálie Pokorová, Eliška Nohynková a Zuzana Urbanová vyprávěly vlastní pohádku o zemi Bylo a zemi Nebylo.

Autor: Bořkovcová, email: 
03.04.2023 Tisk zprávy

Volitelné předměty

Volba volitelných předmětů pro školní rok 2023/24 (vyšší ročníky 4L a 8 studia) - viz příloha 1.

Volba volitelných předmětů a druhého cizího jazyka pro školní rok 2023/24 (nižší ročníky 8L studia) - viz příloha 2.
Příloha *.pdf Příloha2 *.pdf
Autor: Alena Budínová, email: 
03.04.2023 Tisk zprávy

Day of European Authors

fotofoto
Jáchym Topol v pondělí zavítal na Gymnázium Dr. Josefa Pekaře u příležitosti akce s mezinárodním dosahem: Day of European Authors (27. 3. 2023), kterou pomohla zorganizovat členka výboru Asociace spisovatelů, paní Tereza Semotamová a lektor Akademie literární kreativity, profesor Krupička. Pan spisovatel, ostřílený undergroundový textař i pečlivý prozaik, s grácií sobě vlastní zaujal studenty nevšední přednáškou o samizdatu i postavení české literatury v dnešním světě. Přinesl dobrou náladu, poučení i spoustu knih s podpisem, studentům se tak doslova rozdal. Vedle zápisu do kroniky Akademie obohatil školní archiv o dva tituly: prózu Chladnou zemí a souborné vydání svých písňových textů.
Autor: Adam Krupička, email: 
31.03.2023 Tisk zprávy

Státní moc v rukou třeťáků

foto

Žáci GJP letos na jaře důsledně testují pilíře české demokracie.


Soukolí státní moci jako první roztočila 3.A, která v Poslanecké sněmovně zabodovala při simulaci legislativního procesu. Své vyjednávací schopnosti prokázala řadou přijatých pozměňovacích návrhů, které podpořily poslanecké kluby jiných škol.


Druhou komoru českého parlamentu – Senát – jen o pár dní později navštívila dvojice tříd 3.B a 3.C. Studenti mimo jiné zjistili, že jednací sál Valdštějnského paláce původně sloužil jako konírna a před příchodem senátorů ho bylo nutné vybagrovat.


Tváří v tvář moci výkonné se postavila třída 7.O, která svou návštěvu Poslanecké sněmovny spojila s téměř hodinovou interpelací člena Vlády ČR. Smršť dotazů mířila na ministra kultury Martina Baxu.


"Vzpomněl jsem si na svoje učitelská léta a během prohlídky sněmovny si užíval jejich přímý pohled na svět a měl radost z potřeby diskutovat a klást si otázky. Hovořili jsme o kultuře, školství i možnostech zapojení mladých do politiky. A nechyběly ani otázky na tělo. Radost," zhodnotil setkání ministr.


Jen o tři dny později vzala 7.O do vlastních rukou i justici, když v jednací síni Okresního soudu v Mladé Boleslavi sehrála a rozsoudila rodinný spor mezi Albertem a Arabelou Šaškovými. Výkon žalobce, žalované, právních zástupců, svědků i soudců pak zhodnotil předseda okresního soudu, pan Pavel Rozsypal.


Pokud se státní moc pod vahou našich návštěv nezhroutí, završíme její poznávání v květnu, kdy má třeťácký seminář společenských věd v hledáčku Ústavní soud v Brně. Držte palce – jí i nám.

Příloha2 *.pdf
Autor: Mgr. Michal Bělka, email: 
31.03.2023 Tisk zprávy