Ve dnech 30.-31.3. proběhla na naší škole tradiční soutěžní přehlídka uměleckého přednesu. Zúčastnilo se jí 116 žáků z 19 škol Mladoboleslavska. Z každé ze 4 kategorií mohli postoupit do krajského kola jen dva nejlepší, a proto porota udělovala i zvláštní ocenění, např. čestná uznání, Cenu Signál Rádia, Cenu Mikuláše Klaudiána nebo Cenu Dr.J.Pekaře. Naši studenti byli mezi úspěšnými. Ve III. kategorii získala 1. místo Amira Taha a postupuje do dubnového krajského kola v Kutné Hoře. Cenu Dr.J.Pekaře získala Magdalena Pinkasová. Ve IV. kategorii se na 3. místě umístila Eliška Servusová a Cenu Signál Rádia získala Alžběta Niklíčková. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy a oceněným gratulujeme.
Máme za sebou krajská kola čtrnáctého ročníku Prezentiády. Tato oblíbená soutěž učí studenty sebevědomě vystupovat, prezentovat své myšlenky a práci, improvizovat, zvládat stresové situace a pracovat v týmu.
V kategorii ZŠ si skvěle vedly Kristýna Vágnerová a Amira Taha z Dream team. Děvčata předvedla propracovanou prezentaci o bytech 1+1 a ve velké konkurenci vybojovala druhé místo.
V kategorii SŠ získali ve velmi napínavém souboji Karel Schamberger, Natálie Mlejnková a Monika Malá také krásné druhé místo. Jejich tým The Mavericks zaujal porotu svými nápady na vylepšení českého školství.
Pěkné prezentace předvedly i ostatní naše týmy. Kateřina Šímová a Tereza Janebová prezentovaly o supí apokalypse s dobrým koncem. Michal Volšička, Dominik Pecha a Jan Šoltys poučili přítomné o všech možných typech bydlení. Amálie Pokorová, Eliška Nohynková a Zuzana Urbanová vyprávěly vlastní pohádku o zemi Bylo a zemi Nebylo.
Žáci GJP letos na jaře důsledně testují pilíře české demokracie.
Soukolí státní moci jako první roztočila 3.A, která v Poslanecké sněmovně zabodovala při simulaci legislativního procesu. Své vyjednávací schopnosti prokázala řadou přijatých pozměňovacích návrhů, které podpořily poslanecké kluby jiných škol.
Druhou komoru českého parlamentu – Senát – jen o pár dní později navštívila dvojice tříd 3.B a 3.C. Studenti mimo jiné zjistili, že jednací sál Valdštějnského paláce původně sloužil jako konírna a před příchodem senátorů ho bylo nutné vybagrovat.
Tváří v tvář moci výkonné se postavila třída 7.O, která svou návštěvu Poslanecké sněmovny spojila s téměř hodinovou interpelací člena Vlády ČR. Smršť dotazů mířila na ministra kultury Martina Baxu.
"Vzpomněl jsem si na svoje učitelská léta a během prohlídky sněmovny si užíval jejich přímý pohled na svět a měl radost z potřeby diskutovat a klást si otázky. Hovořili jsme o kultuře, školství i možnostech zapojení mladých do politiky. A nechyběly ani otázky na tělo. Radost," zhodnotil setkání ministr.
Jen o tři dny později vzala 7.O do vlastních rukou i justici, když v jednací síni Okresního soudu v Mladé Boleslavi sehrála a rozsoudila rodinný spor mezi Albertem a Arabelou Šaškovými. Výkon žalobce, žalované, právních zástupců, svědků i soudců pak zhodnotil předseda okresního soudu, pan Pavel Rozsypal.
Pokud se státní moc pod vahou našich návštěv nezhroutí, završíme její poznávání v květnu, kdy má třeťácký seminář společenských věd v hledáčku Ústavní soud v Brně. Držte palce – jí i nám.
Příloha2 *.pdf