Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Exkurze do Senátu PČR – pokračujeme v tradici

foto

Ve čtvrtek 5.10. navštívily třídy 3. ročníku a 7.O Valdštejnský palác v Praze, sídlo Senátu Poslanecké sněmovny ČR. Studenti vyslechli výklad o historii budovy, o důležitých událostech ze života Albrechta z Valdštejna, seznámili se s fungováním horní komory našeho parlamentu, prohlédli si reprezentační prostory, palácovou zahradu a někteří na několik chvilek usedli přímo do senátorských lavic. To všechno v roce 400. výročí postavení tohoto barokního architektonického skvostu.


A tak jediné, co bychom při příští exkurzi rádi vypustili, bylo ranní téměř hodinové čekání v dopravní zácpě. wink

Příloha2 *.pdf
Autor: Mgr. Dana Patočková, email: 
07.10.2023 Tisk zprávy

Literární procházka Mladou Boleslaví

fotofoto
Studenti třídy 2.C absolvovali se svou češtinářkou dvouhodinovou literární procházku Mladou Boleslaví. Třída se s týdenním předstihem rozdělila do několika skupin, které si připravily základní informace a otázky k jednotlivých zastávkám. Výstupem byl sumář poznatků s vlastními postřehy.

Mezi jednotlivá témata patřily: mladoboleslavské divadlo, boleslavské spolky a jejich odkazy, role jednoty bratrské a Mikuláše Klaudiána, Staroměstské náměstí a František Gellner, F. Schulz a Latinská babička na Havelském hřbitově, A. V. Šmilovský, Adina Mandlová a prvorepublikový film, zakončení proběhlo v Klementince s informacemi o literárně-kulturních mecenáších a roli města Mladá Boleslav v literatuře.
Počasí se vydařilo a procházka byla pro studenty v mnoha ohledech přínosná.
Autor: Mgr. Zdeňka Šeráková, email: 
07.10.2023 Tisk zprávy

Workshop efektivního čtení a paměti v maturitní třídě 4.C

foto
Během dvouhodinového workshopu pod vedením lektorky paměti Bc. Gabriely Řepové se studenti 4.C dozvěděli o metodách efektivního čtení, které využijí v přípravě na maturitu a v dalším studiu. Dotkli se také problematiky paměťových metod a zaměřili se na práci s velkým množstvím textu.
Děkujeme za zajímavou návštěvu plnou praktických aktivit.
Autor: Mgr. Zdeňka Šeráková, email: 
07.10.2023 Tisk zprávy

Tajemství vědy v iQLANDII

foto

Ve středu 4.října se studenti tříd 3.O a 4.O z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře vydali na jednodenní exkurzi do iQLANDIE v Liberci, největšího science centra v České republice. Cílem exkurze bylo seznámit se s fascinujícími jevy z oblasti přírodních a technických věd a rozvíjet zájem o vědu a techniku u studentů.


Součástí programu byly také laboratorní práce v iQFABLABU, chytré dílně. Studenti si pod vedením lektorů vyzkoušeli různé experimenty z oblasti fyziky. Jedna třída měla laboratorní práce z optiky, kde například zkoumali lom světla, skládání barev, čočky nebo lidské oko. Druhá třída měla laborky z elektřiny, kde stavěli obvody, měřili proud a sestavili voltampérovou charakteristiku.


Další částí exkurze byla návštěva iQPLANETÁRIA, kde studenti shlédli komentovanou projekci filmu o hvězdách a souhvězdích. Film byl promítán na obřím kopulovitém plátně s rozlišením 4K, které umožňuje realistický zážitek z cestování vesmírem. Studenti se dozvěděli zajímavosti o hvězdném nebi, planetách a galaxiích a naučili se orientovat se podle hvězd. Exkurze do iQLANDIE byla pro studenty poučná a zábavná. Studenti si rozšířili své znalosti a dovednosti z různých oborů a zároveň si užili legraci.

Autor: Bořkovcová, email: 
07.10.2023 Tisk zprávy

Model amerického kongresu

foto

Zajímalo vás někdy, jak vznikají americké zákony, jak prosazují lobbisté své zájmy? Chtěli jste být někdy součástí tohoto dění? Tak přesně pro vás je AmKon – simulace amerického kongresu, jež nabízí možnost zaujmout roli ctihodného senátora nebo poslance, ministra a nebo lobbisty. Máte na výběr z tábora Demokratů a nebo Republikánů.


Ve dnech 10.9.-15.9. jsem se v Plzni zúčastnil AmKonu v roli lobbisty za americkou energetickou společnost General Electric. Mou hlavní agendou byl zákon o Green Dealu pro americká města, zákon o energetické bezpečnosti a nezávislosti USA nebo zákon o ochraně energetické infrastruktury.


Cílem bylo prosadit do těchto klíčových zákonů takové formulace, které nejvíce vyhovovaly General Electric. Finální znění zákonů bylo jen na mé kreativitě a finančních prostředcích na kampaně poslanců a senátorů v daných výborech.


V této simulaci se mi podařilo označit jádro za obnovitelný zdroj se značnou finanční podporou, navázat exkluzivní dohodu s americkou vládou o dodání elektrické techniky pro armádu, vypsání grantů na vývoj, výrazné snížení a nebo úplné zrušení různých daní pro americké energetické společnosti. Zároveň jsem byl oceněn jako nejlepší lobbista na AmKonu.

Autor: Vojtěch Cakl, email: 
05.10.2023 Tisk zprávy