Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Den s Karlem Havlíčkem Borovským

foto
V úterý 19. října strávila třicítka zájemců dopoledne ve společnosti doc. Magdaleny Pokorné z Historického ústavu Akademie věd ČR, dr. Františka Martínka z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a především Karla Havlíčka Borovského, od jehož narození na konci října uplyne rovných 200 let.
Studenti se nejprve v přednášce seznámili s dobou, v níž Karel Havlíček žil, a s lidmi kolem něho. Ve druhé části programu došlo na Havlíčkovu korespondenci a řadu úkolů, jež bylo třeba vyřešit. Třeba jak se proměňoval český pravopis v 19. století, jak rozluštit zašifrovaný text anebo jak rozpoznat, že údajný Havlíčkův dopis je ve skutečnosti falzum.
Autor: Ladislav Futtera, email: 
22.10.2021 Tisk zprávy

Zrušená exkurze

foto
S lítostí oznamujeme, že exkurze do Veletržního paláce v Praze (úterý 26.10.2021) se z důvodů zhoršené epidemické situace RUŠÍ.
S nadějí doufáme ve zlepšení stavu a brzký náhradní termín.
Za kabinet estetiky, Jarmila Nováková
Autor: Mgr. Jarmila Nováková, email: 
21.10.2021 Tisk zprávy

Exkurze do Veletržního paláce v Praze

foto
V úterý 26.10.2021 jede II. ročník a 6.O na exkurzi do Prahy do Veletržního paláce.
Sraz před školou v 7.55
Odjezd od školy v 8.00
Návrat ke škole přibližně v 14.30
Po celou dobu v autobuse i v galerii budou mít studenti nasazené respirátory. Platné doklady o očkování nebo prodělání onemocnění Covid-19 s sebou.
Podrobnosti k exkurzi naleznete v příloze.
Za kabinet estetiky Jarmila Nováková
Příloha2 *.pdf
Autor: Mgr. Jarmila Nováková , email: 
13.10.2021 Tisk zprávy

pIšQworky

foto
Baví tě piškvorky?
Chceš vyzkoušet svoje dovednosti v celostátní soutěži? Tak neváhej, a doraz ve středu 13.10.2021 ve 14:20 do učebny 213 na školní kolo!!!

Adam Ulč
Matěj Prokorát
Autor: Bořkovcová, email: 
11.10.2021 Tisk zprávy

Projektový týden

fotofoto
World Space Week na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře

Projektový týden pro 1. ročníky a 5.O na téma Sluneční soustava jsme zahájili v pondělí 4.10. zajímavou akcí. Ve sportovní hale bylo sestaveno mobilní planetárium, v němž studenti zhlédli dokument Ze Země do vesmíru. Poté následovala přednáška popularizátora kosmonautiky Milana Halouska, vedoucího Odboru vzdělávání České kosmické kanceláře a koordinátora akcí Světového kosmického týdne v České republice. Náš Projektový týden totiž začal zároveň se zahájením Světového kosmického týdne, a proto přijela televize Nova, která zde s Milanem Halouskem natáčela rozhovor.

První ročníky a kvinta pokračovaly poznáváním vesmíru ve všech svých předmětech. V rámci fyziky a zeměpisu se studenti např. seznamovali s Keplerovými zákony, v matematice počítali vzdálenosti ve vesmíru a rýsovali elipsu. V angličtině, němčině a dalších jazycích si rozšiřovali vesmírnou slovní zásobu, v češtině rozebírali Písně kosmické. V každém předmětu se tak dozvídali další poznatky a souvislosti.

Ve vestibulu gymnázia bylo nedávno instalováno Foucaultovo kyvadlo - a přímo na něm bylo možné demonstrovat otáčení Země.

Projekt podpořila i zajímavá akce Pekařových Einsteinů, kteří úspěšně vypustili sondu PEKO1.
Autor: Veronika Klatovská, email: 
08.10.2021 Tisk zprávy