Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Máme vítěze Bobříka informatiky!

foto

Premiérová účast GJP v celostátní soutěži Bobřík informatiky skončila velkým úspěchem:


Richard Schnábel ze 6.O získal v testu analytického myšlení, logiky, algoritmizace a programování plný počet bodů a stal se tak národním vítězem. Z deseti tisíc účastníků kategorie Junior (1. a 2. ročníky) dosáhlo stejného výsledku napříč republikou jen 35 studentů!


Na listinu vítězů, tedy mezi 5 procent nejúspěšnějších soutěžících, se dostal i Vojtěch Borovský z téže třídy.


Soutěž se na GJP konala pouze pro zájemce a v nižších věkových kategoriích není zveřejňováno celostátní pořadí. Jistě ale musíme zmínit, že plného počtu bodů dosáhla také Amira Taha ze třídy 1.O.


Jsme hrdí, blahopřejeme a držíme palce na dalších cestách světem jedniček a nul.

Autor: Mgr. Michal Bělka, email: 
25.11.2021 Tisk zprávy

Den otevřených dveří on-line: středa 24. 11. od 10 do 16 hodin

foto

Poznejte naše gymnázium aspoň virtuálně!


Protože vás bohužel ani tentokrát nemůžeme přivítat na Dni otevřených dveří v tradiční podobě, zveme vás na virtuální prohlídku školy, jak ji v prostředí Minecraftu ztvárnili naši studenti a absolventi. Po celou dobu budou na serveru přítomní naši studenti, kteří vám rádi ze svého pohledu odpoví na vše, co vás o škole zajímá.


Připravené budou také ukázky ze života školy a informace o studiu či přijímacím řízení. Adresu Minecraft serveru (verze 1.17.1 Java Edition) zveřejníme ve středu zde i na www.pekargmb.cz, kde bude k dispozici také živý stream a všechny materiály.


Těšíme se na virtuální setkání!


Více informací a video najdete zde: https://uchazeci.pekcloud.cz 


GJP

Autor: Petr Bárta, email: 
23.11.2021 Tisk zprávy

Listopadová exkurze do míst smutku

fotofoto
V úterý 16. listopadu jsem se se svými spolužáky ze 4. B a 8. 0 zúčastnila exkurze do Terezína. Chtěla bych tedy předat nějaké své postřehy a dojmy doplněné historickými fakty.
Židé jsou skupinou věřících hlásící se k židovskému náboženství, vykonávající tradice a obřady s touto vírou spojené, jinak ale žijí stejný život jako ostatní lidé. Podle nacistů však každý, kdo měl ve svém rodokmenu pouhou zmínku o židovském původu, byl nahlížen jako někdo, kdo má "nečistou rasu, která špinila čistou německou
krev". Po okupaci a vzniku Protektorátu Čechy a Morava se začal zvyšovat počet protižidovských
opatření i na našem území. Rozhodnutí o vytvoření pracovních táborů speciálně vyhrazených právě
pro Židy padlo na podzim roku 1941. V říjnu bylo na základě „konečného řešení židovské otázky“
rozhodnuto o přesunu všech Židů do jednoho ghetta na území českých zemí, nejvhodnějším místem
byl Terezín.
Terezínská pevnost existuje již od roku 1780, kdy byla založena Josefem II., už v té době sloužila její část nazývaná Malá pevnost jako vězení pro politické vězně, držen v ní byl například Gavrilo Princip, který dal podnět k rozpoutání 1. sv. války. Měli jsme možnost nahlédnout i do cely - samotky, kde byl atentátník vězněn. Prkenná lavice sloužící jako postel, stolek a 5 metrů čtverečných prostoru, kde Princip v naprosté tmě a často připoutaný k okovům strávil bez mála 2 roky svého života. Při pohledu do cely mrazí.
V ostatních částech Terezína, včetně Hlavní pevnosti žilo civilní obyvatelstvo Terezína.
První transport do terezínského ghetta se uskutečnil 24. 11. 194. Lidé byli poté zaevidováni a rozděleni do kasárenských ubikací. Rodiny byly v naprosté většině případů rozdělovány, děti byly
umístěny do dětských domovů a rodiče do kasáren, např. do těch Magdeburských. Tam žili
v otřesných podmínkách jak hygienických, tak životních. K snídani dostávali kousek chleba s maličkým kouskem margarínu, k obědu vodovou polévku a k večeři také, polévka byla prý stále stejná, jen název se čas od času měnil.
Ubikace se sice jednou za pár týdnů dezinfikovaly, to ale stejně nezabránilo šíření různých „breberek“ jako jsou vši, blechy nebo velmi nepříjemné štěnice.
Ve věznici se však žil ještě o poznání drsnější život. Pokud jste byl politickým vězněm jiného než
židovského vyznání, s největší pravděpodobností vás umístili do jedné z hromadných cel, kde bylo
z počátku asi 60 lidí (v novějších celách až 600 lidí dohromady), spaní na třípatrových palandách ze dřeva a suchý záchod, který sem a tam čistili židovští vězni. Odsouzení Židé na tom byli ještě hůř, hromadné cely pro 90 lidí bez postelí a většího přísunu čerstvého vzduchu. Vězni museli přes noc chodit dokola po místnosti, jinak hrozilo umrznutí nebo udušení. Každé ráno pak vyráželi pracovat, to také znamenalo, že oběd byl automaticky vynechaný, protože kvůli jídlu je přece zbytečné vězně znovu shromažďovat. Pokud se vrátili později i na večeři, bylo jedinou možností vydržet do dalšího dne na snídani v podobě malého kousku chleba.
Sprchování mělo své pořadí. První ženy, dále
němečtí vězni, po nich Židé, a nakonec političtí vězni ze samotek, na které už většinou žádná voda
nezbyla. Pokud zbyla, bylo to proto, aby je dozorci mohli mokré vyhodit na mráz a nechat umrznout.
Sama jsem si uvědomila, že je opravdu těžké uvěřit tomu, že všechny tyhle hrozné věci děly, je totiž neuvěřitelné a naprosto děsivé, že se k sobě ve 20. století mohli takto lidé chovat. Strach, samota a smrt – to na vás dýchne při procházení
krematoria, hřbitova nebo věznice. Je nepochybné, že toho, co máme dnes - svobodu, zdraví, bezpečí, blízkost našich milovaných... bychom si měli opravdu vážit.
Autor: Krupička (ed.), Pavlíková a Simonová (4. B), email: 
23.11.2021 Tisk zprávy

pIšQworky

foto
Máme za sebou školní kolo piškvorek. Toto kolo vyhrál skvělý Vojtěch Šedivý. Několik dalších studentů také hrálo výborně a z nich jsme sestavili dva týmy do krajského (online) kola této soutěže.

Velmi napínavý souboj se konal 10.11.2021, kdy soutěžil náš první tým - Bakers. V této skupině bojovalo o postup celkem 34 týmů. Každý hráč hrál 14 zápasů, a protože byla většina zápasů vítězná, tak se týmu Bakers podařilo postoupit ze 6. místa.

Neméně zajímavé byly zápasy týmu Pekaři, které se konaly 19.11. Tým si lehce poradil s pěti soupeři, jednou prohrál a pouze jednou skončil zápas remízou. Závěrečné vítězství Lukáše Vlčka nad soupeřem bylo nejnapínavějším zápasem celého odpoledne. Tým Pekaři postoupil do dalšího kola ze 3. místa.

Vojtěch Šedivý, Markéta Lindáková, Daniel Wolf, Petr Kolman, Jiří Hlaváček, Matěj Sýkora, Adam Ulč, Matěj Prokorát, Lukáš Vlček, Lukáš Hepnar, Tomáš Kratochvíl, Adam Kopecký

Držte nám palce do dalších kol!
Autor: Bořkovcová, email: 
22.11.2021 Tisk zprávy

Aeroškola 2021

foto

Ve čtvrtek 18.11. se třída 3.O v rámci projektu Šablony vypravila do Prahy. Cílem cesty bylo seznámit se se základy animovaného filmu. Studenti navštívili muzeum NaFilM (Národní filmové muzeum) a v prostorách animační dílny Aeroškola si vytvořili drobná animovaná dílka. Některá z nich budou k vidění i v rámci našeho plánovaného malého filmového festivalu ve dnech 13.-15.12.2021.

Autor: Jarmila Nováková, email: 
21.11.2021 Tisk zprávy