Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Galerie významných absolventů školy

Za vznikem této rubriky stojí projekt studentů Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří se rozhodli v rámci volitelných seminářů stylistiky zpracovat medailony zajímavých osobností z řad absolventů své školy. Následně se tedy budete setkávat s žijícími osobnostmi, jež jsou ve svém oboru úspěšní. Skladba osobností bude velmi pestrá, můžete se tedy těšit na politiky, lékaře, sportovce …

zavri.gif, 767B
Profil absolventa: Jaroslav Weigel
 Jaroslav Weigel

Jaroslav Weigel český malíř, grafik a herec široké veřejnosti známý především jako dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana se narodil 2.ledna roku 1931 v Rychnově nad Kněžnou.

Svá středoškolská léta trávil jednak na broumovském gymnáziu, jednak na mladoboleslavském gymnáziu. V roce 1948 se společně s rodinou totiž přestěhoval do Mnichova Hradiště. Změna to byla podstatná, neboť v Broumově třídu tvořilo šest chlapců, kdežto v Boleslavi to bylo dvacet chlapců. „Já si v Boleslavi žil, protože při tom počtu jsem se dostal k tabuli jednou za čtvrt roku, kdežto v Broumově, když se spolužáci zpozdili, jsme byli často ve třídě pouze dva studenti a profesor.“

Po úspěšném složení maturitní zkoušky v letech 1950–1953 vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze obor výtvarná výchova–historie. Byl žákem mimo jiné Cyrila Boudy. Nikdy však neučil: „Já to vzdal hned na začátku a prodloužil si tak život.“ Po studiích nastoupil do Mladé Fronty na místo grafika a dalších 35 let působil jako výtvarný redaktor v různých časopisech a novinách.

V roce 1962 se setkal v redakci. Mladého světa s Ladislavem Smoljakem, který jej později požádal o návrhy programů Divadla Járy Cimrmana. Veškeré grafické výstupy divadla (programy, plakáty, webové stránky, obaly DVD…) od roku 1967 nesou jeho charakteristický rukopis. Od roku 1970 je stálým členem divadelního souboru a působí zde jako herec, scénograf a kostýmní výtvarník dodnes.

Jeho první role byla ve hře Vražda v salonním coupé, kde ztvárnil roli továrníka Bierhanzela. Dnes má na kontě řadu vynikajících mužských postav, kde může uplatnit svůj charakteristický hlas a přirozené nadání, například rytíř Hynek z Michle ve hře Blaník, děd Vševěd ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký nebo inspektor z Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Dočkal se i několika spíše epizodních rolí v českých filmech z autorské dílny Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Viděli jsme jej jako Rouska v komedii Marečku, podejte mi pero!, uvaděče na výstavě v Jáchyme, hoď ho do stroje!, číšníka ve Vrchní, prchni!, pana Pecháčka ze snímku Rozpuštěný a vypuštěný nebo učitele fyziky v Jára Cimrman, ležící spící. Zatím naposledy se před kamerou mihnul v hořké komedii Jana Svěráka Vratné lahve.

Ač už je dle pana Weigla repertoár Divadla Járy Cimrmana uzavřen a počet 15 her se již nikdy nezmění, jejich humor si k divákům vždy cestu najde.