Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Galerie významných absolventů školy

Za vznikem této rubriky stojí projekt studentů Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří se rozhodli v rámci volitelných seminářů stylistiky zpracovat medailony zajímavých osobností z řad absolventů své školy. Následně se tedy budete setkávat s žijícími osobnostmi, jež jsou ve svém oboru úspěšní. Skladba osobností bude velmi pestrá, můžete se tedy těšit na politiky, lékaře, sportovce …

zavri.gif, 767B
Profil absolventa: Jiří Filip
 Jiří Filip

Jiří Filip je veřejnosti znám díky svým článkům o historii a především díky pozici koordinátora tiskové a publikační činnosti v Československé obci legionářské. Od září roku 2015 byl povýšen do pozice tajemníka ČsOL. Mezi jeho povinnosti patří propagace ČsOL, spolupráce s Ministerstvem obrany, zajišťování pořádání pietních akcí, cest do zahraničí, jednání a hlasování v Obci či vydávání pamětí. Zároveň pod něj spadají všechny jednoty a redakce čtvrtletníku Legionářský směr, kterého se srpnu 2015 vydalo 5500 výtisků.

Jiří Filip se narodil 9. 4. 1986 v Mladé Boleslavi. Gymnázium Dr. Josefa Pekaře absolvoval v roce 2005. Od té doby je v jednom kole.

Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze započal studia politologie a historie, studia zatím nedokončil. Později se pro svou lásku k historii stal správcem muzejních sbírek v Bělé pod Bezdězem. Začal se hlouběji zajímat o regionální historii Mladoboleslavska a tento zájem později roku 2002 přenesl do publikační, přednáškové a výstavní činnosti. Svými články přispíval například do Boleslavského deníku či měsíčníku Boleslavan.

V říjnu roku 2011 spolu s kolegou Janem Juřenou dostal nápad na obnovení vlastivědného sborníku Mladoboleslavska – Boleslavica. Sborník založil v roce 1969 tehdejší ředitel Okresního archivu PhDr. Karel Herčík, který letos oslaví 80 let. Toho roku vydal první Boleslavicu 68. Kvůli politickým, finančním a organizačním problémům se sborník nedočkal pravidelného vydávání. Celkově do roku 2012 vyšlo jen pět vydání. 13. prosince 2012 společně s Muzeem Mladoboleslavska a Státním okresním archivem v Mladé Boleslavi Jiří Filip a Jan Juřena vydali Boleslavicu 12. Dodnes se Jiří Filip na vydávání podílí a sborník vychází každoročně.

Jiří Filip je neodmyslitelně spjat s mladoboleslavskou jednotou Československé obce legionářské, v níž začal roku 2012 pracovat jako místopředseda. Zabýval se pořádáním pietních akcí, přednáškovou i výstavní činností. K Jednotě Mladá Boleslav pronikl přes svůj zájem o divadlo. Od sedmé třídy navštěvoval divadelní kroužek Petra Matouška a divadlo si jej získalo natolik, že se roku 1999 stal členem amatérského hereckého spolku Divadýlko na dlani, který momentálně sídlí v Domě kultury. Jiří Filip je stále považován za jeho aktivního člena, přestože vzhledem ke své pracovní vytíženosti nezačíná nastudovávat nové role. Stále ho však můžeme vidět např. v představení Pít, či nepít, Šílená lokomotiva, Muži ve zbrani, Tam na své pouti pozdravujte zemi či v televizním seriálu Máchovi v patách. Jiřího Filipa můžete v kostýmu Karla Hynka Máchy potkat v jarních měsících na procházkách po krásách českých s bělskými turisty ve spolupráci s MKZ Bělá pod Bezdězem a MKZ Doksy.

S Mladou Boleslaví je Jiří Filip spojen i politicky – je kandidátem Strany Zelených.

1. února 2014 získal Jiří Filip pozici koordinátora tiskové a publikační činnosti v Československé obci legionářské. V září roku 2015 byl povýšen do pozice tajemníka ČsOL. Mezi jeho povinnosti patří propagace ČsOL, spolupráce s Ministerstvem obrany, zajišťování pořádání pietních akcí, cest do zahraničí, jednání a hlasování v Obci či vydávání pamětí. Zároveň pod něj spadají všechny jednoty a redakce čtvrtletníku Legionářský směr, kterého se srpnu 2015 vydalo 5500 výtisků.

Za největší úspěch ČsOL považuje projekt Legie 100 trvající od r. 2014 do r. 2020. Hlavní atrakcí je tzv. Legiovlak – věrná replika vojenského vlaku, s nímž si čs. legionáři v letech 1918–1920 razili cestu po Transsibiřské magistrále do Vladivostoku. Výstava sestává z 11 zrekonstruovaných vozů, které ctí původní provedení. Výstava je pohyblivá, můžete ji tedy navštívit na mnoha místech celé České republiky. Legiovlak slouží jako připomínka 1. světové války, činnosti československých legionářů v zahraničí a jejich návratu domů. Vstup do expozice je zdarma a navíc po ní provází bratři ČsOL, kteří ve vlaku po dobu výstavy i bydlí.

„Legiovlak pomáhá veřejnosti a především mládeži obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.“ (www.legiovlak.cz)

Více se o ČsOL můžete dozvědět na stránkách www.legie100.com, kde lze například zjistit, zda nemáte mezi předky legionáře.

Zorba Lunix, Vojtěch Hýbl 1.C