Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Galerie významných absolventů školy

Za vznikem této rubriky stojí projekt studentů Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří se rozhodli v rámci volitelných seminářů stylistiky zpracovat medailony zajímavých osobností z řad absolventů své školy. Následně se tedy budete setkávat s žijícími osobnostmi, jež jsou ve svém oboru úspěšní. Skladba osobností bude velmi pestrá, můžete se tedy těšit na politiky, lékaře, sportovce …

zavri.gif, 767B
Profil absolventa: Ing. Jana H. Mulačová MSc.,
Ing. Jana H.  Mulačová MSc.,

Jana Mulačová
Kosmická technoložka a koordinátorka vesmírných misí v Evropské vesmírné agentuře
Ing. Jana H. Mulačová, MSc., na svá gymnaziální léta (1996 až 1999) vzpomíná jen v dobrém, přestože jí je fakt, že zde učila její matka, neulehčoval a sama s nadsázkou říká, že každý den měla rodičovskou schůzku. Během studia byla velmi aktivní, zpívala v Lyře, účastnila se matematických a fyzikálních olympiád i recitačních soutěží, hrála v dramatickém kroužku a byla úspěšná i v konverzačních soutěžích v němčině. Při vzpomínce na studium vyzdvihuje nezávislý studentský časopis Lipový čaj, jenž psal o tématech „zvedajících ze židle“, a oceňuje schopnost profesorského sboru připravit své studenty pro budoucnost a profesi, která tou dobou ještě nemusí existovat.
Po gymnáziu studovala bakalářský obor na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, dále pokračovala v mezinárodním programu Spacemaster (v oborech Technická kybernetika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze a Vesmírná věda a technologie na univerzitě ve švédské Lulei), který uzavřela diplomovou prací o nahrazení člověka automatem při kontrole vesmírných družic.
Kariéru zahájila jako programátor simulací kosmických družic pro Evropské kosmické řídicí centrum v německém Darmstadtu. Záhy přešla do Dánského národního vesmírného institutu, kde se postupně vypracovala od návrhářky elektronických systémů až po post manažerky kontroly kvality vesmírných letů. Jenže jak sama o sobě říká, je workoholikem a trpělivě čekat a budovat dlouho nevydrží. A tak se v roce 2017 přesunula zpět do Evropské vesmírné agentury v Darmstadtu (ESA), kde se podílela na řízení vesmírných misí (Aeolus, BepiColombo, ExoMars TGO, Mars Express, GAIA, SWARM, CryoSat-2, Sentinely ad.), především na simulačních kampaních kritických operací a startů, ale i na rutinním řízení družic. Za inovace, jež do řídicích procesů vnesla, získala mezinárodní ocenění ESA a od roku 2024 zaujme novou pozici v oddělení Managementu znalostí a inovací.
K získání své současné pozice jí napomohla znalost osmi jazyků, z nichž šesti mluví plynně, ale také studium programování a matematiky.
Kromě expertní práce se se svými kolegy zabývá i hudební a filmovou činností, která dala vzniknout virálnímu hitu European Space-ody, kde vystupuje společně také se sirem Brianem Mayem, astrofyzikem při ESA a současně kytaristou skupiny Queen; píseň se stala neoficiální hymnou ESA a Jana za ni obdržela titul ESA Champion.
Příležitostně pořádá přednášky o vesmírných misích pro laickou veřejnost, a to i na našem gymnáziu.
Všem současným i budoucím studentům vzkazuje: „Není důležité hromadit funkce a tituly, ale schopnosti a znalosti.“

Lukáš Hepnar a Lucie Müllerová (2. B)