Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Galerie významných absolventů školy

Za vznikem této rubriky stojí projekt studentů Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří se rozhodli v rámci volitelných seminářů stylistiky zpracovat medailony zajímavých osobností z řad absolventů své školy. Následně se tedy budete setkávat s žijícími osobnostmi, jež jsou ve svém oboru úspěšní. Skladba osobností bude velmi pestrá, můžete se tedy těšit na politiky, lékaře, sportovce …

zavri.gif, 767B
Profil absolventa: Jan Walter
 Jan Walter

Muž, který se měl stát jaderným fyzikem, ale životní osudy jej nasměrovaly na diplomatickou dráhu. V současnosti je členem Stálé mise ČR při mezinárodních organizacích v Ženevě. V rámci týmu českých diplomatů zastupuje ČR v ekonomických organizacích, konkrétně ve Světové obchodní organizaci (WTO), Světové organizaci duševního vlastnictví (WIPO) a Mezinárodním obchodním středisku (ITC) a zajišťuje vztahy se Světovým ekonomickým fórem (WEF). To vše a nejen to je Jan Walter.
Jan Walter se narodil v samotném srdci Českého ráje, ale velmi záhy se s rodinou odstěhoval do Mladé Boleslavi. Následovalo Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, kde navštěvoval osmileté studium. Zde zažil mnohé – dostavbu nové sportovní haly a školní jídelny, výsadbu nového stromořadí v ulici Palackého, nespočet srazů „za Ámosem“, neskonalý zápal paní profesorky Mulačové, úchvatnou trpělivost pana profesora Hátleho, obávané, ale velmi efektivní výukové metody pana profesora Šuráně … Dodnes mu zůstávají hezké vzpomínky na další profesory, kteří ho připravovali na jeho cestu životem, i na spolužáky, kteří mu zpříjemňovali roky studia. Během sedmého ročníku střední školy odletěl díky svým rodičům a po vzoru své starší sestry na rok do Ameriky, kde se věnoval studiu (Wood River High School). Procestoval značnou část Spojených států, ale jak sám říká, domů do Česka se vrátil a vždy vrací rád. Amerika mu dala mnohé zkušenosti, podle svých vlastních slov se naučil postarat sám o sebe i v úplně cizím prostředí. Přinutilo ho to být samostatným a nespoléhat se na rodiče, kteří vždy „kryjí záda“.

Po úspěšném složení maturitních zkoušek se dostal na životní rozcestí. Vybíral si mezi studiem jaderné fyziky, studiem ekonomie a mezinárodní politiky. Nakonec si vybral ekonomii a mezinárodní politiku a jak sám dodává, nikdy nelitoval, že na fyziku nešel. „Ne všechno, co ve vašich plánech nevyjde, je vždy špatné.“ Na VŠE Praha si zvolil obor Mezinárodní politika a diplomacie a po absolvování se stal inženýrem. Pokračoval ve studiu CEMS (kombinované studium na domovské univerzitě a jedné z členských škol studia CEMS - přesněji studoval na Vysoké škole ekonomické a na The London School of Economics and Political Science). Po ukončení studia získal titul Master of Internation Management (MIM).

Už v průběhu vysokoškolských studií projevoval Honza velkou aktivitu a věnoval se spoustě dalších projektů. Pracoval v businessu ve firmách Kimberly-Clark a PricewaterhouseCoopers, také v neziskovém sektoru v Asociaci pro mezinárodní otázky. K mezinárodním organizacím prvně pořádně přivoněl díky mezinárodním modelům OSN v Oxfordu a v Londýně a následně díky Pražskému studentskému summitu v Praze, na kterém založil simulaci Světové obchodní organizace. I díky těmto aktivitám na sklonku studií dostal příležitost zapojit se do týmu připravujícího a zajišťujícího na Ministerstvu průmyslu a obchodu předsednictví ČR v Radě EU, konkrétně se staral o problematiku mezinárodních ekonomických organizací.

Po této zkušenosti se mu naskytla možnost pracovat jako diplomat. Přešel na Ministerstvo zahraničí, odkud byl v roce 2010 vyslán do malého týmu českých diplomatů na Stálou misi ČR při mezinárodních organizacích v Ženevě, kde je dodnes. Jeho hlavním úkolem je zastupovat Českou republiku v ekonomických organizacích, jako je například WTO (Světová obchodní organizace), WIPO (Světová organizace duševního vlastnictví) a ITC (Mezinárodní obchodní středisko), také zajišťuje vztahy se Světovým ekonomickým fórem (WEF). Ve své profesi i volném čase se zaměřuje na práci mezinárodních ekonomických organizací, ekonomické aspekty rozvoje rozvojových zemí, diplomacii, řešení konfliktů, mediaci a vzdělávacím programům a projektům v oblasti mezinárodních vztahů. Na své práci má rád vyjednávání v multikulturním prostředí, poznávání nových lidí a komunikaci s nimi, ale také aplikaci vyjednávacích taktik při prosazování vlastních návrhů.

Jan Walter je velmi aktivní člověk i mimo svoji profesi. Často cestuje a poznává nové země. Nebrání se žádnému sportu a je otevřen všem novým věcem. Jeho vášní jsou pak hory, na které nedá dopustit. V horách i kdekoliv jinde má podporu od své ženy, kterou požádal o ruku jak jinak než na horách, na vrcholu Mont Blancu. Doma si rád zahraje na kytaru, na bicí nebo si přečte dobrou knížku.

Dnešním studentům a nejen jim Jan Walter vzkazuje: “Každý z nás by měl být aktivní a kreativní, neměl by se bát jít za svým snem, i když se jeho splnění ze začátku může zdát nemožné.“

Vendula Stehlíková, Kristýna Žáková, Daniela Erychlebová (1.A)
Tereza Klatovská, Barbora Handlíková, Eliška Kratochvílová (1. B)