Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Galerie významných absolventů školy

Za vznikem této rubriky stojí projekt studentů Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří se rozhodli v rámci volitelných seminářů stylistiky zpracovat medailony zajímavých osobností z řad absolventů své školy. Následně se tedy budete setkávat s žijícími osobnostmi, jež jsou ve svém oboru úspěšní. Skladba osobností bude velmi pestrá, můžete se tedy těšit na politiky, lékaře, sportovce …

zavri.gif, 767B
Profil absolventa: Ondřej Valenta
 Ondřej Valenta

Úspěšně se zúčastnil již několika interpretačních soutěží (zejména Organum regium v Pardubicích a Bachův varhanní podzim v Brně). Své vzdělání doplňuje pravidelně na mistrovských kurzech u nás i v zahraničí (Německo, Francie, Nizozemí, Španělsko) pod vedením předních odborníků. Mimo školu spolupracuje se sólisty i hudebními soubory (chrámový sbor Václav ve Staré Boleslavi, sbor Bojan v Brandýse nad Labem, sbor Boleslav v Mladé Boleslavi, pražský sbor Cantus amici, Komorní orchestr Mladá Boleslav a další). Od roku 2016 působí jako varhaník a regenschori při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě.

A jak se malý Ondřej dostal k varhanám? Jeho začátky jsou bezesporu zajímavé. Kdo by v té době tušil, že se plavec přeorientuje ke klavíru a později k varhanám … Jeho nová životní etapa se začala psát až v jeho 12 letech. Hudba ho také okouzlila díky „Hátle bandu“ pod vedením pana profesora Václava Hátleho.„Do auly jsme přitáhli dva klavíry a na každý hráli čtyřručně“, vzpomíná s úsměvem na rtech Ondřej Valenta.

Po úspěšném absolvování Gymnázia Dr. Josefa Pekaře začal navštěvovat ZUŠ Mnichovo Hradiště (klavír) a ZUŠ Mladá Boleslav (varhany), kde nyní působí i jako pedagog. Jeho další cesta vedla na varhanní oddělení Pražské konzervatoře, kde působil v letech 2009-2015 pod vedením předního českého varhaníka, prof. Jana Hory. V současné době stále studuje na Akademii múzických umění v Praze u MgA. Pavla Černého.

Ondřej Valenta se může pyšnit i účastí hned v několika interpretačních soutěžích. Mezi ty nejproslulejší patří Organum regium v Pardubicích a Bachův varhanní podzim v Brně. Své vzdělání pravidelně doplňuje na mistrovských kurzech nejen u nás, ale i v zahraničí pod vedením předních odborníků. Díky této zkušenosti měl možnost pobývat v Německu, Francii, Holandsku nebo Španělsku.

Jistě by Vás zajímalo, jak vypadá takový běžný koncertní den Ondřeje Valenty. Lidé se většinou mylně domnívají, že jeho práce trvá pouze po dobu vystoupení. Pravda je však taková, že jedno takové představení může trvat i celý den- zvláště, když cesta trvá i několik hodin. Jelikož žádné varhany nejsou stejné a každý nástroj je stoprocentně originální, vše se musí připravit a nazkoušet na místě.

Aby se z pana Valenty stal mistr svého oboru, musí trénovat nejméně 2-3 hodiny denně. A co takové varhanické boty? Většinou se používají boty taneční, avšak někteří si je nechávají ušít přímo na míru. Ale jak se říká, nesuď knihu podle obalu a opravdový vynikající varhaník zahraje i v holínkách. Boty jsou však bezesporu důležité pro cit.

Mimo hru na varhany mu zabírá dost času i studium, koncerty, doprovázení sólistů, potažmo sborů, nebo vystupování na svatbách… jak sám říká, zatím žádná nevěsta neutekla… Díky této zkušenosti si odnáší i spoustu zajímavých vzpomínek.

I když je během svých dnů pracovně vytížen, přesto se mu podaří najít si i nějaký ten čas na své koníčky, mezi které patří výlety v přírodě, turistika a čas strávený s přáteli.

Co Vám hra na varhany může vzít a dát? Může otevřít obrovský svět varhaníků a varhan, přináší blažený a povznášející pocit z hudby a nezapomenutelné zážitky z různých míst a akcí. Už jenom to vědomí, že člověk dokáže pouhým stiskem svých prstů rozezvučit tak obrovský prostor, kterým kostel je. Nesmíme ale také zapomenout na to, že hudba vyžaduje i spousty času.

A motto na závěr? „Když se chce, všechno jde.“

Nicole Kaulfusová a Veronika Petrčková, 2.A