Máte vypnutý JavaScript. Stránka se nemusí zobrazovat správne.

Galerie významných absolventů školy

Za vznikem této rubriky stojí projekt studentů Gymnázia Dr. J. Pekaře, kteří se rozhodli v rámci volitelných seminářů stylistiky zpracovat medailony zajímavých osobností z řad absolventů své školy. Následně se tedy budete setkávat s žijícími osobnostmi, jež jsou ve svém oboru úspěšní. Skladba osobností bude velmi pestrá, můžete se tedy těšit na politiky, lékaře, sportovce …

zavri.gif, 767B
Profil absolventa: Petr Šámal
 Petr Šámal

Literární historik a teoretik
Petr Šámal se narodil v roce 1972 v Mladé Boleslavi, od narození ale žil se svými rodiči ve Velkých Všelisech. Na mladoboleslavské gymnázium nastoupil v roce 1986 do třídy 1. D profesorky Daniely Marcjanikové a prožil zde i sametovou revoluci – tehdy navštěvoval maturitní ročník. Už v té době se zajímal o českou literaturu. Za svého srdečního autora sice označuje Františka Halase, vzpomíná však, že „když jsem chodil sem na gymnázium, tak spolu s kamarádem Pavlem Kostrounem jsme hrozně rádi četli Františka Gellnera“. Významný vliv na něj měl profesor češtiny Zdeněk Louženský, jemu připisuje hlavní podíl na tom, že on a jeho spolužák Tomáš Pavlíček – v současné době ředitel Literárního archivu Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově – šli studovat český jazyk a literaturu.
Roku 1996 tak promoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde vystudoval češtinu v kombinaci s občanskou naukou. V té době již vyučoval na pražském Gymnáziu Jaroslava Seiferta, kde setrval do roku 1999. Významným byl pro něj rok 1998 – zahájil doktorské studium české literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nastoupil do Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Zde prošel několika odděleními, než v roce 2020 stanul v jeho čele ve funkci ředitele. V letech 2003–2020 byl vedoucím redaktorem časopisu Česká literatura.
Odborně se věnuje české literatuře 20. století, především jeho druhé polovině. Jeho dlouhodobými badatelskými tématy jsou sociologie literatury, poválečné myšlení o literatuře a literární kultura padesátých let, o nichž publikoval několik desítek odborných studií. Za své ústřední téma pokládá literární cenzuru. Jak vysvětluje, „mě vždycky zajímalo i to, jak literatura funguje ve společnosti, jaké vyvolává reakce. A cenzura představuje docela zajímavý příklad konkrétních reakcí na umělecká díla.“ Tomuto tématu věnoval monografii Soustružníci lidských duší. Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20. století. Širší veřejnosti je pak určená Literární kronika první republiky, kde působil jako vedoucí autorského kolektivu.

Medailon vznikl na základě rozhovoru s Petrem Šámalem, který v roce 2019 vedla Pavlína Lenghartová.